Podle § 81 zákona o zaměstnanosti mají zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 25 osob v pracovním poměru, povinnost zajistit, aby osoby se zdravotním postižením tvořily alespoň 4 % z celkového průměrného přepočteného počtu zaměstnanců. Postup výpočtu je upraven ve vyhlášce č. 518/2004 Sb.
Tuto povinnost mohou zaměstnavatelé splnit následujícími způsoby:
Přímým zaměstnáváním osob se zdravotním postižením,
Náhradním plněním, tedy:
Finančním odvodem do státního rozpočtu.
Zaměstnavatel není povinen vyplňovat ani odevzdávat formulář „Ohlášení plnění povinného podílu“, pokud jeho průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců nedosahuje 25.
Tato agenda je jako seznam nastavení po jednotlivých letech. Pro vygenerování daného roku je potřeba pro daný rok nachystat tuto konfiguraci, protože se každý rok mění některé parametry výpočtu, zároveň je každý rok i nový formulář od Úřadu práce.
Hranice počtu zaměstnanců – hlášení o plnění povinného podílu musí podávat ti zaměstnavatelé, kteří mají průměrný přepočtený počet zaměstnanců vyšší než 25.
Poměr zaměstnaných zdravotně postižených (%) – povinný podíl je stanovený na 4 %.
Národní průměrná hrubá mzda – průměrnou mzdu v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 20xx, která je rozhodující pro účely zákona o zaměstnanosti, každoročně vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tuto hodnotu najdete také ve formuláři Úřadu práce ČR „Ohlášení plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele“, konkrétně v oddílu H – Poučení k vyplnění ohlášení.
Koeficient k výpočtu podílu zaměstnaných zdravotně postižených – přepočet odebraných výrobků, služeb nebo zadaných zakázek se provádí dle § 18 vyhlášky tak, že se celková cena skutečně uhrazených plnění bez DPH vydělí sedminásobkem průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí daného roku.
Koeficient k výpočtu platby státu – Za každou osobu se zdravotním postižením, kterou zaměstnavatel nezaměstnal podle zákonné povinnosti, se odvádí do státního rozpočtu 2,5 násobek průměrné mzdy za daný rok.
Pro správné vygenerování hlášení je nezbytné mít v systému Factorify nastaveno kontaktní pracoviště místně příslušné krajské pobočky Úřadu práce ČR.
Více informací o této problematice včetně aktuálních vzorů hlášení naleznete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.