Docházkový systém je podpůrnou agendou pro systém Factorify. Aby správně fungovalo plánování výroby, je zapotřebí mít přesné údaje o zaměstnancích a jejich přítomnosti ve firmě z pohledu výhledu.
Druhotným efektem je přesný sběr dat o docházce zaměstnanců jejich výkonech, který je možné následně zpracovat, jako podklady pro mzdy, cestovní náhrady, produktivitu práce a další.
Pusťte si nyní jednotlivé videa z kurzu Docházky. Lekce kurzu jsou zpracované z pohledu rolí, nicméně pracovníkovi personálního oddělení doporučujeme si kurz projít celý. Po tomto kurzu se budete v systému co se docházky týče orientovat, budete schopni nastavit pravidla docházky celé společnosti, zpracovávat zaměstnancům výkazy docházky, zpracovávat služebnní cesty a jiné funkce.
Příklad: V nastavení docházky je v poli „Zaokrouhlit na minuty“ uvedena hodnota 15. Pokud zaměstnanec dorazí do práce pozdě a zaznamená si příchod v 7:05, systém automaticky zaokrouhlí čas příchodu na 7:15.
Začátek odpolední - Pokud není políčko prázdné a zaměstnanec je přítomen mezi začátkem odpolední směny a začátkme noční směny, tak se na výkaz docházky vygeneruje příplatek za práci odpoledne.
Začátek a konec noční - Pokud toto políčko není prázdné a zaměstnanec je přítomen mezi začátkem odpolední a začátkem noční, tak se na výkaz docházky generuje příplatek za práci odpoledne.
Striktní kontrola zbývající nepřítomnost - Systém nám nepovolí zadat nepřítomnost než je její povolený fond. Jedná se o zadání nepřítomnosti v agendě "Nepřítomnost“.
Týdny pro nadřízeného – doba, po kterou si systém zafixuje naplánované směny. Zároveň je to doba, ve které může mistr svým podřízeným směny přeplánovávat. Doporučujeme zde vždy nejnižší možnou hodnotu.
Týdny pro pracovníka – počet týdnů, které se budou zobrazovat zaměstnanci na docházkovém terminálu a na nástěnce na widgetu „Směny / Záznamy docházek“.
Hranice přesčasu – minimální započitatelný čas přesčasu. Pokud délka přesčasu překročí uvedenou hodnotu, zobrazí se na widgetu „Změny v docházce oproti plánu“.
Zaokrouhlení přesčasu na minuty – říká, po jakých intervalech se bude délka přesčasu započítávat. Nejde o zaokrouhlení ve výkazu docházky. Zaokrouhlená hodnota se zobrazí na widgetu „Změny v docházce oproti plánu“.
Maximální přítomnost bez přestávky – doba přítomnosti, po jejímž uplnytuí má zaměstnanec povinnost přestávky. Kontrola předepsané přestávky mezi směnami (v rámci dnů). Pokud je délka maximální přítomnosti bez přestávky porušena, zobrazí se varování v horní části výkazu docházky a zároveň se podbarví shrnutí časů u konkrétního dne.
Povinná denní přestávka – je minimální přestávka (v hodinách), která musí být mezi pracovními dny. Pokud je povinná denní přestávka porušena, zobrazí se varování v horní části výkazu docházky a zároveň se podbarví shrnutí časů u konkrétního dne.
Povinná týdenní přestávka – je minimální přestávka, která musí být mezi pracovními týdny. Pokud je povinná týdenní přestávka porušena, zobrazí se varování v horní části výkazu docházky a zároveň se podbarví shrnutí časů u konkrétního dne.
Minimální počet hodin k započítání odpracovaného dne – pokud je přítomnost v daný den menší, než je tato hodnota, tak se tento den nezapočítává do odpracovaných dní ve mzdách.
Povolit úpravu nepřítomnosti v uzavřeném výkazu – při potvrzení, můžeme upravovat nepřítomnost v uzamčeném výkazu. Nejedná se o typ nepřítomností, ale o nepřítomnost.
Započítat převedený přesčas po konci měsíce – pokud potvrdíme. převáděný přesčas se zobrazí ve výkazu zápornou hodnotou (převedeno ven), ale v následujícím výkazu kladnou hodnotou se zobrazí až na konci měsíce. Ale na nástěnce v přehledu docházky se zobrazí bez ohledu na začátek či konec měsíce. Při vytváření náhradního volna se nám hodiny odečtou od hodin převedených dovnitř.
Pracovní dobu nastavujeme i těm, kteří nemají pevně dané směny, ale vymezený rámec pracovní doby, který musí plnit.
Základní pracovní doba začíná/končí – je čas, kdy i pružný zaměstnanec musí být v práci, ač nemá příchod a odchod pevně dán.
Nejdřívější začátek práce – přítomnost před tímto časem se nezapočítává do odpracovaného času.
Běžná pracovní doba začíná/končí - slouží ke stanovení pracovní doby pro případ dovolené a nemoci, čas se vyplní do výkazu docházky.
Vyjmout svátky z pracovní doby - Svátky, které připadají na obvyklé pracovní dny nebudou zahrnuté do fondu pracovní doby, a tedy se pro ně nevytvoří kompenzace za svátky. Práce odvedená v takové dny bude považovaná za přesčas. – Toto není standardní postup pro řešení takových situací, ale inspektorát práce jej v některých případech doporučuje. Například jej lze použít v případě, kdy zaměstnanci dostávají fixní měsíční mzdu, bez ohledu na počet pracovních dní a někdy pracují i ve svátky za které by měli obdržet příplatky za svátek a přesčas bez zmíněné kompenzace.
Počet dní zpět pro zobrazení žádostí o nepřítomnost – dle této hodnoty se nám bude nepřítomnost zpětně zobrazovat na widgetu „Mé žádosti o nepřítomnost“ (kromě nepřítomnosti ve stavu zrušeno).
Přítomnost za směnu – potvrzením se nám ve výkazu docházky v souhrnu časů rozpočítají konkrétní směny. (tř. Ranní 5, Odpolední 15) Součet dní za směnu.
Součet přítomnosti za směnu – potvrzením se nám ve výkazu docházky v souhrnu časů rozpočítají hodiny konkrétních směn. (tř. Ranní 131, Odpolední 24) Součet hodin za směnu.
Zaokrouhlení služební cesty na minuty – časy nepotvrzených záznamů služební cesty a záznamů práce na služební cestě se při uložení služební cesty zaokrouhlí nahoru na tento počet minut.
Rezerva služební cesty - doba strávená na služební cestě mimo referenční pracovní dobu se započítá do vykázaného pracovního času, avšak pouze v takovém rozsahu, aby nezpůsobila vznik přesčasu.