Agenda slouží k nastavení sazeb stanovených Ministerstvem práce a financí, které jsou každoročně aktualizovány na začátku roku. Systém Factorify tyto nové sazby automaticky přenese do prostředí zákazníků využívajících agendu služebních cest. V případě potřeby je možné sazby upravit i manuálně.
Zdrojová data:
Nastavení plnění podílu zaměstnávání zdravotně postižených
Dle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Po uložení se v záložce „Oprávnění“ dané role zobrazí seznam všech dostupných oprávnění, která systém Factorify nabízí. Na základě charakteru (nebo povahy) role jsou následně přiřazena příslušná oprávnění k jednotlivým agendám.
Pomocí tlačítka „Duplikovat“ je možné vytvořit kopii existující role, kterou lze dále upravit pro potřeby podobné role. Do nové role se zkopíruje veškeré nastavení původní role, které lze následně libovolně upravit.
Agenda Svátky v nastavení HR poskytuje přehled státních svátků pro konkrétní rok. Nastavení těchto svátků je klíčové pro správné fungování agendy Docházka. Státní svátky jsou v systému pravidelně hromadně aktualizovány - není potřeba ručně zadávat každý svátek.
Pokud je potřeba doplnit jiný než zákonný svátek, lze tak učinit prostřednictvím tlačítka Přidat nový záznam.
V agendě NASTAVENÍ / HR vybereme TYPY NEPŘÍTOMNOSTÍ
Klikneme na tlačítko VYTVOŘIT NOVÝ ZÁZNAM a přidáme typ nepřítomnosti
Vyplníme NÁZEV
Typ - Rozhoduje o zápisu nepřítomnosti – čas / půlden (části směn) / den. Pokud je typ půlden/den, délka nepřítomnosti ji fixně daná v závislosti na délce směny (pracovní doby), zatímco pokud je typem čas, nepřítomnost se dynamicky dopočítává a měla by se rovnat rozdílu denního fondu a času zaznamenaném ve finálním intervalu (pokud není nastaveno jinak). Ve všech případech lze volit i několik dní. Tento typ následně ovlivní možnost využití dalších funkcí. Např. pokud je typ čas, nelze kontrolovat zbývající dny.
Externí kód – Vyplníme, pokud potřebujeme propojit s externím softwarem.
Typ zkratky – Zobrazí se nám v denním plánu směn.
Počet dnů za rok – Udává, o kolik dní nepřítomnosti tohoto typu může zaměstnanec zažádat v rozmezí jednoho roku (k datu nepřítomnosti nikoliv k datu žádosti o ní).
Limit dnů pro žádosti o dovolenou v budoucnu – Hodnotou definujeme, jak daleko do budoucna si zaměstnanec může o nepřítomnost zažádat.
Skrytá – Nelze založit nepřítomnost s tímto typem ani z widgetu, ani na agendě. Je ignorován v importu zbývajících nepřítomností.
Žádost zaměstnance – Zaměstnanec má možnost zažádat na nástěnce o nepřítomnost s tímto typem. Další požadavky: Typ nepřítomnosti → Skrytá – není zaškrtnuto, Globální parametry → Skrýt docházkové widgety – není zaškrtnuto.
Započítat i ve svátcích – Nepřítomnost se započítá i ve dnech, které jsou v agendě Svátky. Při zaškrtnutí ovlivní (odečte se od celkového počtu) zbývající počet dní pro daný typ nepřítomnosti. Další požadavky pro zobrazení tohoto počtu: Kontrolovat zbývající dny – zaškrtnuto. Ve výkazu docházky zaměstnance se změní zápis z kompenzace na nepřítomnost.
Kontrolovat zbývající dny – Nedovolí zaměstnanci zažádat o více dní, než zbývá ve fondu nastaveném polem Počet dnů za rok. Zobrazí se záznam v agendě zbývajících nepřítomností, na detailu zaměstnance se zobrazí mezi zbývajícími nepřítomnostmi a pokud se zároveň počet zbývajících dnů nerovná nule, zobrazí se tento počet i na nepřítomnosti.
Automaticky přepočítávat - Při uzamknutí mezd (na listu mezd) se automaticky přepočítají zbývající nepřítomnosti. Další požadavky → Kontrolovat zbývající dny – zaškrtnuto.
Mimo směnu – Pokud neexistuje konečný interval, zaznamená se nepřítomnost i o víkendu a svátku – maximálně v délce denního fondu. Déle pokud existuje konečný interval a typ je čas, platí: 1. Jednodenní nepřítomnost u zaměstnance s pevnou pracovní dobou lze zaznamenat i mimo směnu, a to v plném rozsahu nepřítomnosti neomezeném denním fondem (např. školení). 2. Lze zaznamenat vícedenní nepřítomnost pro zaměstnance s pružnou pracovní dobou, do nepřítomnosti se však nezapočítá první a poslední den, pokud se jedná o svátek nebo víkendový den.
Pracovní nepřítomnost – Nepřítomnost se zobrazí v denním reportu, ale není zde započítána do celkového počtu nepřítomností. V externím kalendáři se zobrazí jako OOF – Out of office (mimo kancelář). Ve výkazu docházky se zobrazí jako klasická nepřítomnost.
Zaokrouhlit na nástěnce - při zaškrtnutí se nepřítomnost zakrouhlí po 0,5 na nástěnce.
Skrýt nárok ve zkušební době - typ nepřítomnosti se při zaškrtnutí a nastavení Zkušební doby na detailu Zaměstnance nebude zobrazovat ve widgetu Přehled mé docházky a na docházkovém termiálu, dokud zkušební doba neskonční. V tomto období nemůže zaměstnanec žádat o nepřítomnost daného typu ve widgetu Nová žádost o nepřítomnost.
Vyplníme mzdový kód nepřítomnosti, který se přenese do mezd.
Oprávnění – oprávnění které zvolíme, můžeme pak přiřadit roli.
(Můžeme pro typ nepřítomnosti vytvořit oprávnění, které pak následně navázat konkrétní roli nebo zaměstnanci, tím lépe specifikovat, kdo může tuto nepřítomnost využít.)
Klikneme na tlačítko ULOŽIT.
Založení školení, lékařské prohlídky
Onboarding je proces, během kterého je nový uživatel seznámen s prostředím systému, jeho funkcemi a základními postupy práce. Cílem je zajistit, aby se uživatel co nejrychleji zorientoval a mohl efektivně začít pracovat.
Onboarding není součástí parametrizace. V případě, že máte zájem o nastavení Onboardingu ve Vaší firmě, kontaktujte administrátora Factorify.